تبلیغات
چلچراغ زیبای فلسفه بزرگترین فیلسوف دنیا - حکیم ارد بزرگ : مادران و پدران بدانند ، خیابان آموزشگاه کودکان نیست .
چلچراغ زیبای فلسفه بزرگترین فیلسوف دنیا
درباره بزرگترین فیلسوف تاریخ
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


درباره فلسفه و فلاسفه می نویسم با نظرات سازنده خودتان خوشحالم کنید


مدیر وبلاگ : مازیار توسلی
مطالب اخیر

روز دوستی پنجشیر و شیروان - 18 شهریور هر سال

 Great Orod , Ahmad Shah Massoud , حکیم ارد بزرگ , احمد شاه مسعود , شیروان , پنجشیر , ایران , افغانستان ,

با کلیک بر روی تصویر بالا آن را در ابعاد بسیار بزرگ ببینیدحکیم فردوسی توسی در داستان دوازده رخ از پنجشیر چنین یاد آوری می‌نماید:


دگر پنجهیر و دگر بامیان     سرا مرز ایران و جای کیان


پنجهیر همان پنجشیر است سرزمینی همانند شیروان ما ، کوهستانی همراه با رودخانه ایی بزرگ که همه سال پر آب است .  شهید احمدشاه مسعود و حکیم ارد بزرگ با دوستی خود ، دلهای مردم این دو دیار را نیز به یکدیگر گره زدند .


از نماینده شیروان در مجلس شورای اسلامی دکتر عبدالرضا عزیزی که ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس را هم بر عهده دارند می خواهیم که  18 شهریور (روز شهادت احمد شاه مسعود که حکیم ارد بزرگ نزدیکترین دوست ایرانی او بوده است) هر سال به عنوان روز دوستی پنجشیر و شیروان نامیده شود و در این روز از سفیر افغانستان در ایران و مسئولین وزارت خارجه این کشور دعوت شوند که به شهر شیروان بیایند .شیروان و پنجشیر پیش از این هر دو شهری  از خراسان بزرگ بوده اند و نیک خواهد بود دوستی هر چه بیشتر دو سرزمین که بهترین فرزندانشان  آمر صاحب احمد شاه مسعود قهرمان ملی افغانستان و استاد حکیم ارد بزرگ بزرگترین فیلسوف تاریخ ایران ، یکی قهرمان در نبرد با شوروی یکی از دو ابرقدرت زمان خود و سپس طالبان مورد حمایت کشورهای یاغی عربی و دیگری قهرمانی در حوزه اندیشه و همگرایی سرزمین های هم فرهنگ قاره کهن .


روز دوستی پنجشیر و شیروان , شیروان , پنج شیر , پنجشیر , حکیم ارد بزرگ , احمد شاه مسعود , دکتر عبدالرضا عزیزی , دکتر عزیزی نماینده شیروان , ایران و افغانستان , دوستی مردم شیروان و پنجشیر


امروز وقت آن رسیده دوستی دو سرزمین شیروان و پنجشیر پایه دوستی هر چه بیشتر دو ملت ایران افغانستان و بخصوص تاجیک ها باشد امیدواریم در آینده این شهرها با پیوستن کولاب در تاجیکستان که در آن هم حکیم بزرگ شهر ما عاشقان بسیار دارد بطن و نطفه مهری ناگسستنی بین مردم سرزمین های ما باشد .


بدون تردید نظام اسلامی که همواره به این دوستی ها بالیده است خود به این موضوع کمک خواهد نمود چرا که کشورهای گوناگون و بخصوص آمریکا ، ازبکستان ، ترکیه و کشورهای عربی و از همه مهمتر استعمار پیر انگلیس بدنبال جدایی هر چه بیشتر ملت ایران و افغانستان از یکدیگر هستند امیدواریم با همیاری و کمک دکتر عزیزی که دوستان قدرتمندی همچون دکتر حسن قشقاوی در وزارت امور خارجه دارند این موضوع طی ماههای آینده رنگی عملی بخود بگیرد و سرآغاز صمیمیت و دوستی میان دو ملت باشد .


چه خوب است تندیس و یا لوح تصویر احمدشاه مسعود و حکیم ارد بزرگ در ولایت پنجشیر و شهر شیروان نصب شود و خیابانی در شیروان به نام پنجشیر و در شهر بازارک پنجشیر به نام شیروان نامگذاری شود .


یکی از خواسته های قدیمی مردم این دو سرزمین نزدیکی هر چه بیشتر آنها به یکدیگر بوده است نزدیکی که با نام دو اسطوره آنها ، دو دوست احمدشاه مسعود و حکیم ارد بزرگ به یکدیگر گره خورده است . و عجیب آنکه نام این دو سرزمین هم شباهت جالبی به یکدیگر دارند پنجشیر و شیروان
درباره پنجشیر :

ولایت و یا همان استان پنجشیر ۳۰۰،۰۰۰ تن جمعیت دارد که ۱۴۶٬۱۰۰ تن از آنان یکجانشین هستند. تاجیک‌ها، هزاره‌ها و نورستانی‌ها از باشندگان این ولایت هستند. زبان فارسی، زبان مردم این ولایت است. بسیاری از جغرافی‌نویسان سده‌های نخستین اسلامی و پس از آن، از پنجشیر به عنوان یکی از شهرهای خراسان آن روزگار یاد کرده‌اند. در منابع جغرافیایی سدهٔ ۴ق پنجشیر شهری بر فراز کوه، دارای بوستانهای بسیار و با حدود ۱۰هزار تن جمعیت وصف شده است. امروزه شهر بازارَک مرکز استان پنجشیر افغانستان است. این شهر زادگاه احمدشاه مسعود است. از آن‌جا که دره پنجشیر در جریان تهاجم نیروهای شوروی سابق شدیداً ویران شد مردم و مقامات محل از اتاق یک خانه‌ای در بازارک که محل تولد احمد شاه مسعود بود به عنوان نخستین دادگاه استان پنجشیر استفاده می‌کنند.


پنجشیر همانند شیروان همواره از جایگاه مهم ارتباطی برخوردار بوده‌است، چنان که یکی از عوامل پیشرفت و گسترش کابل را، اهمیت ارتباطی آبراه کابل ـ پنجشیر دانسته‌اند. در روزگار کهن راه کاروانهای باخترـ هند در امتداد شمال شرقی بستر این آبراه به موازات رودخانهٔ پنجشیر ادامه داشت. درهٔ پنجشیر نه تنها گذرگاه کاروانهای بازرگانی بود،. آسان‌ترین گردنه‌ای که کوههای هندوکش را به پنجشیر می‌پیوست، گردنهٔ خاوک بود که از اندرآب به پنجشیر می‌رسید . پس از آنکه در ۱۳۰۹ش/۱۹۳۰م راه اتومبیل‌رو گردنهٔ خیبر ساخته شد، پنجشیر اهمیت دیرین خود را به عنوان یک راه بازرگانی از دست داد.


روز دوستی پنجشیر و شیروان , شیروان , پنج شیر , پنجشیر , حکیم ارد بزرگ , احمد شاه مسعود , دکتر عبدالرضا عزیزی , دکتر عزیزی نماینده شیروان , ایران و افغانستان , دوستی مردم شیروان و پنجشیر

نظریه قاره کهن  حکیم ارد بزرگ که احمد شاه مسعود مدافع آن بود


روز دوستی پنجشیر و شیروان , شیروان , پنج شیر , پنجشیر , حکیم ارد بزرگ , احمد شاه مسعود , دکتر عبدالرضا عزیزی , دکتر عزیزی نماینده شیروان , ایران و افغانستان , دوستی مردم شیروان و پنجشیر

حکیم ارد بزرگ در قلب مردم افغانستان و مسئولین آن قرار دارد


- مطلبی در این مورد از سایت پایگاه اطلاع رسانی ائتلاف ملی افغانستان به رهبری دکتر عبدالله عبدالله؛ رهبر ائتلاف ملی افغانستان را با هم می خوانیم :در مورد دوستی حکیم ارد بزرگ که بزرگترین فیلسوف و حکیم زنده ایران است با احمدشاه مسعود خیلی نوشته اند و قضاوتهای گوناگون داشته اند عده ایی در افغانستان می گویند احمدشاه مسعود در روزهای تنهایی و سختی پس از حمله طالبان که با سقوط کابل و از دست رفتن بخش زیادی از کشور همراه بود مورد حمایت معنوی ارد بزرگ قرار گرفت و حکیم هدایایی برای او فرستاد که شرح آن در صدها سایت آمده است و مخالفین همانند احزاب کمونیستی نیمه جان فعلی افغانستان و همچنین پشتون های تند روی مورد حمایت پاکستان و امارات متحده عربی که مخالف تاجیک ها و زبان دری و فارسی هم هستند دوستی این دو را نوعی حمایت دولت ایران از جنبش شمال و شخص احمدشاه مسعود دانسته اند .

بهرشکل دوستی نخبگان ایران و افغانستان از دیرباز بوده و هم اکنون نیز هست و کشورهای دشمن ، همانند کشورهای عربی و انگلیس نمی توانند این رابطه را مخدوش و زشت نمایند .

در ادامه این نوشته باید گفته شود : داکتر عبدالله عبدالله؛ رهبر ائتلاف ملی افغانستان ، مطرح ترین شخصیت های کشور افغانستان است او از نزدیکترین یاران آمر صاحب شهید احمدشاه مسعود و همچنین شهید پروفسور برهان الدین ربانی است . او از پدری پشتون (قندهار) و مادری تاجیک (پنجشیر) بدنیا آمده است و هم اکنون 50 سال دارد .

در ایران بسیاری بر این اعتقاد هستند که او یکی از نزدیکترین اشخاص به آرمان بزرگ احمد شاه مسعود و حکیم ارد بزرگ است . دکتر عبدالله عبدالله از این جهت محبوبیت بسیاری در بین دولتمردان و همچنین مردم عادی کشور ایران دارد .


روز دوستی پنجشیر و شیروان , شیروان , پنج شیر , پنجشیر  , احمد شاه مسعود , دکتر عبدالرضا عزیزی , دکتر عزیزی نماینده شیروان , ایران و افغانستان , دوستی مردم شیروان و پنجشیر

دکتر عبدالله عبدالله رئیس هیئت اجرایی (شخص شماره دو کشور افغانستان)


 عبدالله عبدالله (زاده شهریور ۱۳۳۹ در ولایت کابل) سیاست‌مدار اهل افغانستان، رهبر ائتلاف ملی افغانستان است که وزیر امور خارجه دولت حامد کرزی بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ بود. وی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ افغانستان بر اساس نتایج اولیه با حدود ۴۴ درصد آراء بالاترین میزان آراء را به خود اختصاص داده و همراه اشرف غنی احمدزی به دور دوم انتخابات راه یافته بود اما نهایتاً مغلوب وی گردید.
عبدالله از یاران نزدیک احمد شاه مسعود بود. او در دوران نبرد با طالبان، به‌عنوان سخنگوی ائتلاف شمال و پل ارتباطی آنان با جهان شناخته می‌شد.


احمد شاه مسعود می گوید :
روز دوستی پنجشیر و شیروان , شیروان , پنج شیر , پنجشیر , احمد شاه مسعود , دکتر عبدالرضا عزیزی , دکتر عزیزی نماینده شیروان , ایران و افغانستان , دوستی مردم شیروان و پنجشیر
من و ارد ، زاده یک سرزمین بزرگ هستیم .


احمد شاه مسعود چند ماه پیش از کشته شدنش می گوید :

هنگامی که نوشته های ارد دانا را می خوانم می بینم آرزو هایم را نوشته است .از آقای مصطفی گلیانی که زحمت کشیدند و متن بالا را برای شیران شیروان فرستادن متشکرم .
تاثیرات اجتماعی دوستی احمد شاه مسعود و حکیم ارد بزرگ

روز دوستی پنجشیر و شیروان , شیروان , پنج شیر , پنجشیر , حکیم ارد بزرگ , احمد شاه مسعود , دکتر عبدالرضا عزیزی , دکتر عزیزی نماینده شیروان , ایران و افغانستان , دوستی مردم شیروان و پنجشیردو نامه از افغانستان به شیران شیروان

در ارتباط با 18 شهریور روز دوستی پنجشیر و شیروان


خشم و ستیز رستم دستان نهفته است

در تنگنای سینهٔ حسرت کشیده ام
گهوارهٔ بصیرت مردان نهفته است
خاک مرا جزیرهٔ خشکی کمان مبر
دریای بی کران و خروشان نهفته است
خالی دل مرا تو ز تاب و توان مدان
شیر ژیان میان نیستان نهفته است
پنداشتی که ریشهٔ پیوند من گسست؟
در سینه ام هزار خراسان نهفته است.

نویسندگان محترم وعالیقدر شیران شیروان
غیور محصل دانشگاه تکنالوژی مخابراتی هستم
هجده سنبله روز قهرمان ملی در افغانستان و دوستی پنجشیر و شیروان در ایران گرامی است این روز را به مردم شیروان و پنجشیر زیبا تبریک عرض میداریم امید از غم غوسه دور باشند . احمد شاه مسعود قهرمان ملی و دوست حکیم ارد بزرگ ، همه را به یک چشم می دید، در واقع همان شعار معروش که گفتند "ما وحدت ملی را بر اساس عدالت اجتماعی می خواهیم" این پیام را می رساند که عدالت اجتماعی یعنی حقوق همه شهروندان افغانستان از همه اقوام افغانستان که به طور مساوی باید تأمین شود. بیت مورد احترام شهید مسعود پیشکش می دارم که این بیت از بیدل را بارها تکرار می کرد :

ترک آرزوکردم رنج هستی آسان‌ شد
سوخت پرفشانی‌ها کاین قفس ‌گلستان شد

عالم از جنون من‌کردکسب همواری
سیل گریه سر دادم‌ کوه و دشت دامان شد

خامشی به دامانم شور صد قیامت ریخت
کاشتم نفس در دل، ریشهٔ نیستان شد

کاش برای مراسم دوستی شیروان و پنجشیر احمد ولی مسعود ، برادر قهرمان ملی کشور را میهمان می کردید .
من همانند دیگر دوستان موافیق این گونه دیدارها هستم در مورد اینکه مردم ما بیشتر بزرگان را بشناسند و هرف های زیبای آنها را از آمیر صاحب شهید گرفته تا مرد شرف و انسانیت حکیم ارد بزرگ را بشنوند مینجمله خاطرات و یادداشت های آنها را .
بلی با تآ ید گفته های چناب محترم مصطفی گلیانی صاحب میخواهم افزود نمایم که به نسل نو حماسه های نیاکان ما را از چوکات افسانه ها خارج نموده به آینده روشن با چشمان پرمهر وحدت وصمیمیت نگریست. هرف های شما را پسندیدم .

فرزندان نامدار سرزمین مسعود ، نصیراحمد نور سفیر افغانستان در تهران و همینطور جناب محمد افسر ره‌بین، رایزن فرهنگی افغانستان در ایران هم می توانند صحبت های صادقانه صمیمی وخردمندانه که مایه دوستی بیشتر دو ملت و قوت قلب برای همه وطندوستان واقعی کشور های ماست و می تواند درک ما جوانان نسل امروز را از افکار مسعود و ارد را که استقلال طلبی و آزادی خواهی است بالا ببرد ما این راه و رسم را بمثابه راه ورسم ماندگار درتاریخ کشورهایمان ارج میگذاریم و انرا بحیث علم وعمل پیروی مینمایم ما براه علم وعمل همگام با تاریخ زرین کشورهایمان و رهبران هوشمند مانند آمر صاحب شهید احمدشاه مسعود . حکیم ارد بزرگ . داکتر عبدالله . امر االه و ضیا مسعود بپیش خواهیم رفت و تاریخ عظمت کشورمانرا لکه دار نخواهیم کرد حتی اگر مسعود بزرگ و حکیم ارد بزرگ متعلق بیکی از کشور های دیگر و یا قوم دیگر هم میبودند ما رسالت ما حکم میکند که از کارنامه های باعزت حراست و پاسداری نمایم بیحیث حریم علم ودانش بشری . به امید روزیکه دنیا به علم تکنلوجی ما دوباره نگاه کند .
و نامه دیگری که از کابل دریافت نموده ایم :


با سلام و خسته نباشید به بانو ماهک .
منم اهل کابل افغانستان هستم . از وب زیبایتان مسرور گردیدم . احمدشاه مسعود به واقع در قلب ما افاغنه همیشه جای دارد . و حکیم ارد بزرگ محبوب ما هم هست . و روز 18 شهریور که روز دوستی مردم پنجشیر و شیروان اعلام کردید، بسیار برایم مجذوب کننده بود . امیدوارم بزودی چنین مراسم باشکوهی با حضور نمایندگان کشورم در شیروان برگزار شود .

من امیدوارم سفیر افغانستان از خود حکیم ارد بزرگ، به کشورمان دعوت رسمی کنند .


موسی شعبانی درباره نحوه برگزاری روز  دوستی پنجشیر و شیروان  می نویسد:


درباره چهارشنبه 18 شهریور 1394 روز دوستی شیروان و پنجشیر چند نکته به ذهنم آمد که خواستم خدمت شما و خوانندگان محترمتان عرض کنم .


اگر قرار باشد که این روز به شکلی گسترده در شیروان مطرح شود و مراسم بزرگی برای آن برپا شود ، بدون تردید خیلی ها در برابرش موضع گیری می کنند. چون می دانند با وسعتی که این موضوع به خاطر برد تبلیغاتی اش برای نماینده محبوب شهرمان دکتر عزیزی دارد با آن مخالفت می کنند .

اما این موضوع را می توان در ابعادی مینیاتوری اما پر سر و صدا و شیک برگزار کرد . در یک سالن 50 نفری که در آن عکس های حکیم ارد بزرگ و احمد شاه مسعود و همچنین پنجشیر و شیروان در کنار هم بر دیوارها نصب باشد . حضار در این جلسه سخنان حکیم ارد بزرگ نزدیکترین دوست ایرانی احمدشاه مسعود را بشنوند ، سخنان دکتر عزیزی در مورد دوستی دو ملت را بشنوند و همچنین سخنان سفیر و یا رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در ایران را بشنوند پس از آن یک بیانیه دوستی بین مردم شیروان و پنجشیر که به امضا حاضرین در جلسه رسیده باشد قرائت شود .

عکس های شخصیت های مهم این جلسه از دو کشور در کنار هم تهیه شود و انعکاس جهانی داده شود .


روز دوستی پنجشیر و شیروان , شیروان , پنج شیر , پنجشیر , حکیم ارد بزرگ , احمد شاه مسعود , دکتر عبدالرضا عزیزی , دکتر عزیزی نماینده شیروان , ایران و افغانستان , دوستی مردم شیروان و پنجشیر


چند نکته در این باره :

اگر مراسم در یک دفتر اداری بر فرض فرمانداری برگزار شود از همه بهتر است ، افرادی هم که دعوت می شوند برای حضور در جلسه هم باید از مدیران و اشخاصی باشند که پرستیژ و کلاس شرکت در آن را داشته باشند و همراه دکتر باشند چون تصاویر این مراسم در سرتاسر دنیا و بخصوص از طریق اینترنت دست به دست خواهد شد . تنها هزینه های که برای این مراسم انجام می شود ، هزینه رفت و برگشت 3 تا 4 مسافر از تهران به شیروان و چند بنر زیبا و دو زبانه فارسی و انگلیسی و یک پذیرایی ساده است . چون سخنرانان محدود هستند هم مراسم زود تمام می شود و هم زیبا و شیک برگزار می شود . الان به عکس های تریبون همایش گلیل نگاه می کردم. خواهشا برای پشت تریبون محل سخنرانی بنری زیبا و به دو زبان فارسی و انگلیسی گذاشته شود که وقتی سخنران پشت تریبون می ایستد متن روی بنر دیده شود ! و بنر هم صاف و زیبا نصب شود باید بر روی عکس ها خیلی خیلی دقت کرد که آبروی شیروان و مردم ما است و در افغانستان ، بدخشان و پنجشیر چشمهای بسیاری به سوی این مراسم است .

در همین ارتباط باز هم بخوانید :

درباره نحوه برگزاری "روز دوستی شیروان و پنجشیر"

روز دوستی پنجشیر و شیروان (18 شهریور هر سال)


نظرات عمومی در مورد مطالب بالا :محمد می نویسد :

کینه ورزی چیز خوبی نیستش، هر مردمی مسئولیت سرنوشت خودشونو برعهده دارند.
این که مردم شیروان چه اهداف و اعتقادی دارند رو باید دیگر شهرها بپذیرند و بهش احترام بکذارند، اینگونه نظرات بچگانه فقط به حس حسادت شما اضافه میکنه آقا یا خانوم بجنوردی و باعث میشه شما نتونید روی توسعه و پیشرفت شهر خودتون بیندیشید و همچون چند سال گذشته فقط به فکر این باشید که تو منطقه (که واقعا شهرهای شمال خراسان جزو عقب افتاده ترین مناطق ایران هستند) جلوتر از بقیه باشید.
توسعه و پیشرفت از فکر ما شروع میشه. آقاجون بجا این کارا بفکر اتحاد باشید. جرو سه استان آخر کشور هستیم. باید تمام مناطق استان به کشور معرفی بشه نه فقط یک نقطه از اون.
نمیدونم شما مرکز نشینا کی میخاین اینو بفهمین؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!
یادتون باشه دنیا بالا پایین داره، گاهی زین به پشت و گاهی پشت به زینی!!!
محمدرضا می نویسد :

برای بجنوردی
آفرین چه انرژی داری
گهی پشت به زین و ، گهی زین به پشت ...
بلاخره ورق برمیگرده و نوبت شیروان و شیروانی ها میرسه ....محمدی می نویسد :

ماهک خانم
فرصت سوزی نکنید این برنامه ها را می شود به شکلی مناسب به انجام رساند چرا پاسخ ایمیل های خصوصی مرا نمی دهید ما می توانیم شهر شیروان را متحول کنیم . همین مراسم 18 شهریور از حالا باید بر رویش کار شود جایش مشخص شود برنامه سفر حکیم ارد بزرگ و سفیر افغانستان مشخص شود شما برای کی می خواهید این کارها را انجام دهید ؟ بی برنامه بودن را با چشمان خود همین 20 روز پیش ندیدید ؟ باید برنامه ریزی بلند مدت و ایده آل داشت این حرف من و دلسوزان واقعی شیروان است .منوچهر نبی زاده می نویسد :

درودبر دوستان عزیز فعال فضای مجازی
عزیزان ضمن تقدیر و تشکر از همه شما که دغدغه سربلندی شهر و کشورعزیزمان را دارید ابتدا لازم می دانم گرامی بداریم یاد و خاطره همه شهدا بخصوص شهدای عزیز و قهرمان غواص را که امروز مراسم تشیع این قهرمانان مظلوم را در تهران داریم .
می خواستم خواهش کنم ضمن حرکت منطقی به سمت توسعه از عزیزان درخواست نمایم در این حرکت حرمت ها را رعایت کنیم و بدون اطلاع کافی قضاوت های عجولانه نکنیم بینید دوستان بطور مثال درمورد شورای شهر و شهرداری عزیزان این دوستان در هر دوهمایش فرهیختگان بیشترین کمک را به انجمن داشته اند یا در مورد خبرنگاران درست است که ما هم گله مندیم ولی خبرنگاران ما در شیروان که در شورای دبیران روزنامه هاشون حضور ندارند و تصمیم گیرنده نهایی نیستند که همه اخباری که می فرستند چاپ گردد لذا من خواهشی که دارم ضمن صبر و حوصله ،تفکر و تحقل بیشتر نسبت به قضاوت در مورد دیگران دقت نمایم و این سایت که به محلی برای اظهار نظر علاقمندان به شیروان وتوسعه تبدیل شده را وارد حاشیه های حاشیه سازان نکنیم
لازم میدانم در مورد پیشنهاد روز دوستی شیروان و پنجشیر هم خدمت شما عرض کنم که این از اختیارات شهرستان و استان خارج بوده و روال قانونی ان اینگونه است که باید توسط مسولین شهرستان بررسی در صورت تمایل و امکان با وزارت خارجه مکاتبه گردد که آنها بررسی نمایند حتی مستقیم هم نمی توان با سفارتخانه مکاتبه گردد لذا مجدد از همه شما علاقمندان تقاضا می نمایم مطالب مد نظر را ابتدا خود دوستان فضای مجازی نقد و بررسی کارشناسانه و دور از احساس و هیجان داشته باشند حتی به نظرسنجی بگذارند بعد این پیشنهاد های کار شده که قابلیت اجرایی دارند را به مسولین پیشنهاد نمایند که انها هم اظهار نظر کنند اینگونه این فضا می تواند بعنوان یک بازوی فکری مسولین شهری و استانی و حتی یک الگویی کشوری را ارایه نمایدشیما نیازی می نویسد :

ماهک جان خسته نباشی
می دونم که طراحی چنین پوستر زیبایی چقدر از وقتت رو گرفته و چقدر براش زحمت کشیدی . نامه آقای غیور خودش یک بزرگداشت واقعی از این دو مرد بزرگ خراسانی است .
ابتدای هر عمل و رفتار اجتماعی ، اطلاع رسانی هست پس از آن اشتیاق عمومی و میل عامه بوجود می آید و در نهایت کاری عملی انجام می شود . شیران شیروان و سایت های دیگر در مورد دوستی دو مرد بزرگ ایران و افغانستان مطالب زیادی نوشته اند از طرفی این ارتباطات به نزدیکی قلب های مردم دو کشور انجامید چنانچه در نامه غیور از افغانستان و همشهریان خودمان می بینید اینجا یا مدیران از این فرصت در جهت اهداف شهری و ملی بهره می گیرند و یا نه ، تن به فرصت سوزی و روزمره گی نابودی اشتیاق عمومی می دهند .
این یک فرصت است می توان از آن بهره گرفت و شیروان را سوار بر موج جهانی شدن گذاشت و یا نه ، همه چیز را به گردن این و آن انداخت و بی خیال آن شد . سفیر و سفرای کشورها به شکل رسمی و غیر رسمی به بسیاری از مراسمات مختلف دعوت می شوند از دیدن یک فیلم گرفته تا دیدن از منظره زیبا ، همانطور که اگر یادتان باشد چند سال پیش سفیر سوییس آمده بود در تفریحگاهی نزدیک شیروان خودمان ، که متاسفانه برخورد بسیار بدی هم با ایشان شد !
ما در فضای مجازی از بیم ها و امیدها می گوییم بیم از اینکه فرصت به این خوبی را از دست بدهیم و به طور مثل بشنویم که : روز 18 شهریور در شهر مشهد با حضور "عبدالاحد خالق‎یار" ، سرکنسول افغانستان در مشهد و "علیرضا رشیدیان" استاندار خراسان رضوی و "سیدصولت مرتضوی" شهردار مشهد به عنوان روز دوستی پنجشیر و مشهد گرامی داشته شده ، شوکه نشویم و نگوییم ای وای بر ما ، اسطوره شهرمان را بردند حکیم اجدادش شیروانی هستند و از ما شیروانی هاست و چرا این مراسم در مشهد برگزار شده است !؟

پیشنهاد من این است که این روز به هر شکلی شده باید در رسانه ها اعلام بشه روز دوستی شیروان و پنجشیر هست ، حالا می خواهد از طریق یک سازمان مردم نهاد NGO باشد و یا می خواهد از طریق یک مجموعه نیمه دولتی مثل شهرداری باشد و یا از طریق یک مجموعه کاملا دولتی مثل فرمانداری

در هر صورت این فرصت بسیار خوبی هست که باید از آن بهره گرفت . 

حکیم ارد بزرگ ، ارد بزرگ ، ارد بزرگ ویکیپدیا ، عکس جملات ارد بزرگ , عکس سخنان ارد بزرگ ,حکیم ارد بزرگ کیست ؟ ، درباره ارد بزرگ


برای رسیدن به بلندای بخشندگی ، باید از آز وجود خویش بگذری .  حکیم ارد بزرگ 


گواراترین چشمه زندگی را ، در بخشندگی و از خود گذشتگی جستجو کن .  حکیم ارد بزرگ 


بخشش ، اندازه فر و شکوه آدمی را نشان می دهد .  حکیم ارد بزرگ 


سیاستمداران آزموده از همان چشمه ایی می نوشند ، که مردم را سیراب می کند . حکیم ارد بزرگ


مادران و پدران بدانند ، خیابان آموزشگاه کودکان نیست . حکیم ارد بزرگ


بهترین هدیه پدر و مادر به فرزند ، آموزش ادب و انسانیت است . حکیم ارد بزرگ


 با ترشرویی به میان مردم رفتن ، تنها از بیماران ساخته است .  حکیم ارد بزرگ

 

حکیم ارد بزرگ ، ارد بزرگ ، ارد بزرگ ویکیپدیا ، عکس جملات ارد بزرگ , عکس سخنان ارد بزرگ ,حکیم ارد بزرگ کیست ؟ ، درباره ارد بزرگ


به هر اندازه دیگران را گرامی بداریم ، بزرگی و مهر آنها را بدست آورده ایم .  حکیم ارد بزرگ


آنکه دیگران را ابزار پرش خویش می سازد ، خیلی زود تنها خواهد شد .  حکیم ارد بزرگ


تنها با از خودگذشتگی برای دیگران ، می توان جاودانه شد .  حکیم ارد بزرگ


از آدم های کوچک ، نمی توان سیاستمدار بزرگ ساخت .  حکیم ارد بزرگ


 سرپرست ، باید نماد کارایی و توانمندی باشد . حکیم ارد بزرگ
 

حکیم ارد بزرگ ، ارد بزرگ ، ارد بزرگ ویکیپدیا ، عکس جملات ارد بزرگ , عکس سخنان ارد بزرگ ,حکیم ارد بزرگ کیست ؟ ، درباره ارد بزرگ

چنین دان که جان برترین گوهر است

نه زین گیتی از گیتی دیگرست

درفشنده شمعیست این جان پاک

فتاده درین ژرف جای مغاک

یکی نور بنیاد تابندگی

پدید آر بیداری و زندگی

نه آرام جوی و نه جنبش پذیر

نه از جای بیرون و نه جای گیر

سپهر و زمین بستهٔ بند اوست

جهان ایستاده به پیوند اوست

نهان از نگارست لیک آشکار

همی برگرد گونه گونه نگار

کند در نهان هرچه رأی آیدش

رسد بی زمان هرکجا شایدش

ببیندت و دیدن ورا روی نیست

کشد کوه و همسنگ یک موی نیست

تن او را به کردار جامه است راست

که گر بفکند ور بپوشد رواست

به جان بین گرامی تن خویشتن

چو جامه که باشد گرامی به تن

تنت خانه ای دان به باغی درون

چراغش روان زندگانی ستون

فروهشته زین خانه زنجیر چار

چراغ اندر او بسته قندیل وار

هر آن گه که زنجیر شد سست بند

زهر گوشه ناگه بخیزد گزند

شود خانه ویران و پژمرده باغ

بیفتد ستون و بمیرد چراغ

از آن پس چو پیکر به گوهر سپرد

همان پیشش آید کز ایدر ببرد

چو دریاست گیتی تن او را کنار

بر این ژرف دریاست جان را گذار

به رفتن رهش نیست زی جای خویش

مگر کشتی و توشه سازد ز پیش

تو کشتیش دین و دهش توشه دان

ره راست باد و خرد بادبان

و گرنه بدان سر نداند رسید

در این ژرف دریا شود ناپدید

گرت جان گرامیست پس داد کن

ز یزدان و پادافرهش یاد کن

ز تو هرچه نتوانی ایزد نخواست

تو آن کن که فرمودت از راه راست

مپندار جان را که گردد نچیز

که هرگز نچیز او نگردد بنیز

تباهی به چیزی رسد ناگزیر

که باشد به گوهر تباهی پذیر

سخنگوی جان جاودان بودنیست

نه گیرد تباهی نه فرسودنیست

از این دو برون نیستش سرنبشت

اگر دوزخ جاودان گر بهشت

 اسدی توسی

نوع مطلب :
برچسب ها : جملات آموزنده، حکیم ارد بزرگ بزرگترین فیلسوف دنیا، حکیم ارد بزرگ بزرگترین فیلسوف ایران، جملات قصار حکیم ارد بزرگ، بزرگترین فیلسوف جهان، جملات حکیمانه، حکیم ارد بزرگ (بزرگترین فیلسوف زنده جهان) شیروان،
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 خرداد 1394
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی