تبلیغات
چلچراغ زیبای فلسفه بزرگترین فیلسوف دنیا - حکیم ارد بزرگ : به جای آنکه به دنبال انسان سازی باشیم ، یاد بگیریم چگونه با دیگران رفتار کنیم .
چلچراغ زیبای فلسفه بزرگترین فیلسوف دنیا
درباره بزرگترین فیلسوف تاریخ
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


درباره فلسفه و فلاسفه می نویسم با نظرات سازنده خودتان خوشحالم کنید


مدیر وبلاگ : مازیار توسلی
مطالب اخیر

روز دوستی پنجشیر و شیروان - 18 شهریور هر سال

 Great Orod , Ahmad Shah Massoud , حکیم ارد بزرگ , احمد شاه مسعود , شیروان , پنجشیر , ایران , افغانستان ,

با کلیک بر روی تصویر بالا آن را در ابعاد بسیار بزرگ ببینیدحکیم فردوسی توسی در داستان دوازده رخ از پنجشیر چنین یاد آوری می‌نماید:


دگر پنجهیر و دگر بامیان     سرا مرز ایران و جای کیان


پنجهیر همان پنجشیر است سرزمینی همانند شیروان ما ، کوهستانی همراه با رودخانه ایی بزرگ که همه سال پر آب است .  شهید احمدشاه مسعود و حکیم ارد بزرگ با دوستی خود ، دلهای مردم این دو دیار را نیز به یکدیگر گره زدند .


از نماینده شیروان در مجلس شورای اسلامی دکتر عبدالرضا عزیزی که ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس را هم بر عهده دارند می خواهیم که  18 شهریور (روز شهادت احمد شاه مسعود که حکیم ارد بزرگ نزدیکترین دوست ایرانی او بوده است) هر سال به عنوان روز دوستی پنجشیر و شیروان نامیده شود و در این روز از سفیر افغانستان در ایران و مسئولین وزارت خارجه این کشور دعوت شوند که به شهر شیروان بیایند .شیروان و پنجشیر پیش از این هر دو شهری  از خراسان بزرگ بوده اند و نیک خواهد بود دوستی هر چه بیشتر دو سرزمین که بهترین فرزندانشان  آمر صاحب احمد شاه مسعود قهرمان ملی افغانستان و استاد حکیم ارد بزرگ بزرگترین فیلسوف تاریخ ایران ، یکی قهرمان در نبرد با شوروی یکی از دو ابرقدرت زمان خود و سپس طالبان مورد حمایت کشورهای یاغی عربی و دیگری قهرمانی در حوزه اندیشه و همگرایی سرزمین های هم فرهنگ قاره کهن .


روز دوستی پنجشیر و شیروان , شیروان , پنج شیر , پنجشیر , حکیم ارد بزرگ , احمد شاه مسعود , دکتر عبدالرضا عزیزی , دکتر عزیزی نماینده شیروان , ایران و افغانستان , دوستی مردم شیروان و پنجشیر


امروز وقت آن رسیده دوستی دو سرزمین شیروان و پنجشیر پایه دوستی هر چه بیشتر دو ملت ایران افغانستان و بخصوص تاجیک ها باشد امیدواریم در آینده این شهرها با پیوستن کولاب در تاجیکستان که در آن هم حکیم بزرگ شهر ما عاشقان بسیار دارد بطن و نطفه مهری ناگسستنی بین مردم سرزمین های ما باشد .


بدون تردید نظام اسلامی که همواره به این دوستی ها بالیده است خود به این موضوع کمک خواهد نمود چرا که کشورهای گوناگون و بخصوص آمریکا ، ازبکستان ، ترکیه و کشورهای عربی و از همه مهمتر استعمار پیر انگلیس بدنبال جدایی هر چه بیشتر ملت ایران و افغانستان از یکدیگر هستند امیدواریم با همیاری و کمک دکتر عزیزی که دوستان قدرتمندی همچون دکتر حسن قشقاوی در وزارت امور خارجه دارند این موضوع طی ماههای آینده رنگی عملی بخود بگیرد و سرآغاز صمیمیت و دوستی میان دو ملت باشد .


چه خوب است تندیس و یا لوح تصویر احمدشاه مسعود و حکیم ارد بزرگ در ولایت پنجشیر و شهر شیروان نصب شود و خیابانی در شیروان به نام پنجشیر و در شهر بازارک پنجشیر به نام شیروان نامگذاری شود .


یکی از خواسته های قدیمی مردم این دو سرزمین نزدیکی هر چه بیشتر آنها به یکدیگر بوده است نزدیکی که با نام دو اسطوره آنها ، دو دوست احمدشاه مسعود و حکیم ارد بزرگ به یکدیگر گره خورده است . و عجیب آنکه نام این دو سرزمین هم شباهت جالبی به یکدیگر دارند پنجشیر و شیروان
درباره پنجشیر :

ولایت و یا همان استان پنجشیر ۳۰۰،۰۰۰ تن جمعیت دارد که ۱۴۶٬۱۰۰ تن از آنان یکجانشین هستند. تاجیک‌ها، هزاره‌ها و نورستانی‌ها از باشندگان این ولایت هستند. زبان فارسی، زبان مردم این ولایت است. بسیاری از جغرافی‌نویسان سده‌های نخستین اسلامی و پس از آن، از پنجشیر به عنوان یکی از شهرهای خراسان آن روزگار یاد کرده‌اند. در منابع جغرافیایی سدهٔ ۴ق پنجشیر شهری بر فراز کوه، دارای بوستانهای بسیار و با حدود ۱۰هزار تن جمعیت وصف شده است. امروزه شهر بازارَک مرکز استان پنجشیر افغانستان است. این شهر زادگاه احمدشاه مسعود است. از آن‌جا که دره پنجشیر در جریان تهاجم نیروهای شوروی سابق شدیداً ویران شد مردم و مقامات محل از اتاق یک خانه‌ای در بازارک که محل تولد احمد شاه مسعود بود به عنوان نخستین دادگاه استان پنجشیر استفاده می‌کنند.


پنجشیر همانند شیروان همواره از جایگاه مهم ارتباطی برخوردار بوده‌است، چنان که یکی از عوامل پیشرفت و گسترش کابل را، اهمیت ارتباطی آبراه کابل ـ پنجشیر دانسته‌اند. در روزگار کهن راه کاروانهای باخترـ هند در امتداد شمال شرقی بستر این آبراه به موازات رودخانهٔ پنجشیر ادامه داشت. درهٔ پنجشیر نه تنها گذرگاه کاروانهای بازرگانی بود،. آسان‌ترین گردنه‌ای که کوههای هندوکش را به پنجشیر می‌پیوست، گردنهٔ خاوک بود که از اندرآب به پنجشیر می‌رسید . پس از آنکه در ۱۳۰۹ش/۱۹۳۰م راه اتومبیل‌رو گردنهٔ خیبر ساخته شد، پنجشیر اهمیت دیرین خود را به عنوان یک راه بازرگانی از دست داد.


روز دوستی پنجشیر و شیروان , شیروان , پنج شیر , پنجشیر , حکیم ارد بزرگ , احمد شاه مسعود , دکتر عبدالرضا عزیزی , دکتر عزیزی نماینده شیروان , ایران و افغانستان , دوستی مردم شیروان و پنجشیر

نظریه قاره کهن  حکیم ارد بزرگ که احمد شاه مسعود مدافع آن بود


روز دوستی پنجشیر و شیروان , شیروان , پنج شیر , پنجشیر , حکیم ارد بزرگ , احمد شاه مسعود , دکتر عبدالرضا عزیزی , دکتر عزیزی نماینده شیروان , ایران و افغانستان , دوستی مردم شیروان و پنجشیر

حکیم ارد بزرگ در قلب مردم افغانستان و مسئولین آن قرار دارد


- مطلبی در این مورد از سایت پایگاه اطلاع رسانی ائتلاف ملی افغانستان به رهبری دکتر عبدالله عبدالله؛ رهبر ائتلاف ملی افغانستان را با هم می خوانیم :در مورد دوستی حکیم ارد بزرگ که بزرگترین فیلسوف و حکیم زنده ایران است با احمدشاه مسعود خیلی نوشته اند و قضاوتهای گوناگون داشته اند عده ایی در افغانستان می گویند احمدشاه مسعود در روزهای تنهایی و سختی پس از حمله طالبان که با سقوط کابل و از دست رفتن بخش زیادی از کشور همراه بود مورد حمایت معنوی ارد بزرگ قرار گرفت و حکیم هدایایی برای او فرستاد که شرح آن در صدها سایت آمده است و مخالفین همانند احزاب کمونیستی نیمه جان فعلی افغانستان و همچنین پشتون های تند روی مورد حمایت پاکستان و امارات متحده عربی که مخالف تاجیک ها و زبان دری و فارسی هم هستند دوستی این دو را نوعی حمایت دولت ایران از جنبش شمال و شخص احمدشاه مسعود دانسته اند .

بهرشکل دوستی نخبگان ایران و افغانستان از دیرباز بوده و هم اکنون نیز هست و کشورهای دشمن ، همانند کشورهای عربی و انگلیس نمی توانند این رابطه را مخدوش و زشت نمایند .

در ادامه این نوشته باید گفته شود : داکتر عبدالله عبدالله؛ رهبر ائتلاف ملی افغانستان ، مطرح ترین شخصیت های کشور افغانستان است او از نزدیکترین یاران آمر صاحب شهید احمدشاه مسعود و همچنین شهید پروفسور برهان الدین ربانی است . او از پدری پشتون (قندهار) و مادری تاجیک (پنجشیر) بدنیا آمده است و هم اکنون 50 سال دارد .

در ایران بسیاری بر این اعتقاد هستند که او یکی از نزدیکترین اشخاص به آرمان بزرگ احمد شاه مسعود و حکیم ارد بزرگ است . دکتر عبدالله عبدالله از این جهت محبوبیت بسیاری در بین دولتمردان و همچنین مردم عادی کشور ایران دارد .


روز دوستی پنجشیر و شیروان , شیروان , پنج شیر , پنجشیر  , احمد شاه مسعود , دکتر عبدالرضا عزیزی , دکتر عزیزی نماینده شیروان , ایران و افغانستان , دوستی مردم شیروان و پنجشیر

دکتر عبدالله عبدالله رئیس هیئت اجرایی (شخص شماره دو کشور افغانستان)


 عبدالله عبدالله (زاده شهریور ۱۳۳۹ در ولایت کابل) سیاست‌مدار اهل افغانستان، رهبر ائتلاف ملی افغانستان است که وزیر امور خارجه دولت حامد کرزی بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ بود. وی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ افغانستان بر اساس نتایج اولیه با حدود ۴۴ درصد آراء بالاترین میزان آراء را به خود اختصاص داده و همراه اشرف غنی احمدزی به دور دوم انتخابات راه یافته بود اما نهایتاً مغلوب وی گردید.
عبدالله از یاران نزدیک احمد شاه مسعود بود. او در دوران نبرد با طالبان، به‌عنوان سخنگوی ائتلاف شمال و پل ارتباطی آنان با جهان شناخته می‌شد.


احمد شاه مسعود می گوید :
روز دوستی پنجشیر و شیروان , شیروان , پنج شیر , پنجشیر , احمد شاه مسعود , دکتر عبدالرضا عزیزی , دکتر عزیزی نماینده شیروان , ایران و افغانستان , دوستی مردم شیروان و پنجشیر
من و ارد ، زاده یک سرزمین بزرگ هستیم .


احمد شاه مسعود چند ماه پیش از کشته شدنش می گوید :

هنگامی که نوشته های ارد دانا را می خوانم می بینم آرزو هایم را نوشته است .از آقای مصطفی گلیانی که زحمت کشیدند و متن بالا را برای شیران شیروان فرستادن متشکرم .
تاثیرات اجتماعی دوستی احمد شاه مسعود و حکیم ارد بزرگ

روز دوستی پنجشیر و شیروان , شیروان , پنج شیر , پنجشیر , حکیم ارد بزرگ , احمد شاه مسعود , دکتر عبدالرضا عزیزی , دکتر عزیزی نماینده شیروان , ایران و افغانستان , دوستی مردم شیروان و پنجشیردو نامه از افغانستان به شیران شیروان

در ارتباط با 18 شهریور روز دوستی پنجشیر و شیروان


خشم و ستیز رستم دستان نهفته است

در تنگنای سینهٔ حسرت کشیده ام
گهوارهٔ بصیرت مردان نهفته است
خاک مرا جزیرهٔ خشکی کمان مبر
دریای بی کران و خروشان نهفته است
خالی دل مرا تو ز تاب و توان مدان
شیر ژیان میان نیستان نهفته است
پنداشتی که ریشهٔ پیوند من گسست؟
در سینه ام هزار خراسان نهفته است.

نویسندگان محترم وعالیقدر شیران شیروان
غیور محصل دانشگاه تکنالوژی مخابراتی هستم
هجده سنبله روز قهرمان ملی در افغانستان و دوستی پنجشیر و شیروان در ایران گرامی است این روز را به مردم شیروان و پنجشیر زیبا تبریک عرض میداریم امید از غم غوسه دور باشند . احمد شاه مسعود قهرمان ملی و دوست حکیم ارد بزرگ ، همه را به یک چشم می دید، در واقع همان شعار معروش که گفتند "ما وحدت ملی را بر اساس عدالت اجتماعی می خواهیم" این پیام را می رساند که عدالت اجتماعی یعنی حقوق همه شهروندان افغانستان از همه اقوام افغانستان که به طور مساوی باید تأمین شود. بیت مورد احترام شهید مسعود پیشکش می دارم که این بیت از بیدل را بارها تکرار می کرد :

ترک آرزوکردم رنج هستی آسان‌ شد
سوخت پرفشانی‌ها کاین قفس ‌گلستان شد

عالم از جنون من‌کردکسب همواری
سیل گریه سر دادم‌ کوه و دشت دامان شد

خامشی به دامانم شور صد قیامت ریخت
کاشتم نفس در دل، ریشهٔ نیستان شد

کاش برای مراسم دوستی شیروان و پنجشیر احمد ولی مسعود ، برادر قهرمان ملی کشور را میهمان می کردید .
من همانند دیگر دوستان موافیق این گونه دیدارها هستم در مورد اینکه مردم ما بیشتر بزرگان را بشناسند و هرف های زیبای آنها را از آمیر صاحب شهید گرفته تا مرد شرف و انسانیت حکیم ارد بزرگ را بشنوند مینجمله خاطرات و یادداشت های آنها را .
بلی با تآ ید گفته های چناب محترم مصطفی گلیانی صاحب میخواهم افزود نمایم که به نسل نو حماسه های نیاکان ما را از چوکات افسانه ها خارج نموده به آینده روشن با چشمان پرمهر وحدت وصمیمیت نگریست. هرف های شما را پسندیدم .

فرزندان نامدار سرزمین مسعود ، نصیراحمد نور سفیر افغانستان در تهران و همینطور جناب محمد افسر ره‌بین، رایزن فرهنگی افغانستان در ایران هم می توانند صحبت های صادقانه صمیمی وخردمندانه که مایه دوستی بیشتر دو ملت و قوت قلب برای همه وطندوستان واقعی کشور های ماست و می تواند درک ما جوانان نسل امروز را از افکار مسعود و ارد را که استقلال طلبی و آزادی خواهی است بالا ببرد ما این راه و رسم را بمثابه راه ورسم ماندگار درتاریخ کشورهایمان ارج میگذاریم و انرا بحیث علم وعمل پیروی مینمایم ما براه علم وعمل همگام با تاریخ زرین کشورهایمان و رهبران هوشمند مانند آمر صاحب شهید احمدشاه مسعود . حکیم ارد بزرگ . داکتر عبدالله . امر االه و ضیا مسعود بپیش خواهیم رفت و تاریخ عظمت کشورمانرا لکه دار نخواهیم کرد حتی اگر مسعود بزرگ و حکیم ارد بزرگ متعلق بیکی از کشور های دیگر و یا قوم دیگر هم میبودند ما رسالت ما حکم میکند که از کارنامه های باعزت حراست و پاسداری نمایم بیحیث حریم علم ودانش بشری . به امید روزیکه دنیا به علم تکنلوجی ما دوباره نگاه کند .
و نامه دیگری که از کابل دریافت نموده ایم :


با سلام و خسته نباشید به بانو ماهک .
منم اهل کابل افغانستان هستم . از وب زیبایتان مسرور گردیدم . احمدشاه مسعود به واقع در قلب ما افاغنه همیشه جای دارد . و حکیم ارد بزرگ محبوب ما هم هست . و روز 18 شهریور که روز دوستی مردم پنجشیر و شیروان اعلام کردید، بسیار برایم مجذوب کننده بود . امیدوارم بزودی چنین مراسم باشکوهی با حضور نمایندگان کشورم در شیروان برگزار شود .

من امیدوارم سفیر افغانستان از خود حکیم ارد بزرگ، به کشورمان دعوت رسمی کنند .


موسی شعبانی درباره نحوه برگزاری روز  دوستی پنجشیر و شیروان  می نویسد:


درباره چهارشنبه 18 شهریور 1394 روز دوستی شیروان و پنجشیر چند نکته به ذهنم آمد که خواستم خدمت شما و خوانندگان محترمتان عرض کنم .


اگر قرار باشد که این روز به شکلی گسترده در شیروان مطرح شود و مراسم بزرگی برای آن برپا شود ، بدون تردید خیلی ها در برابرش موضع گیری می کنند. چون می دانند با وسعتی که این موضوع به خاطر برد تبلیغاتی اش برای نماینده محبوب شهرمان دکتر عزیزی دارد با آن مخالفت می کنند .

اما این موضوع را می توان در ابعادی مینیاتوری اما پر سر و صدا و شیک برگزار کرد . در یک سالن 50 نفری که در آن عکس های حکیم ارد بزرگ و احمد شاه مسعود و همچنین پنجشیر و شیروان در کنار هم بر دیوارها نصب باشد . حضار در این جلسه سخنان حکیم ارد بزرگ نزدیکترین دوست ایرانی احمدشاه مسعود را بشنوند ، سخنان دکتر عزیزی در مورد دوستی دو ملت را بشنوند و همچنین سخنان سفیر و یا رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در ایران را بشنوند پس از آن یک بیانیه دوستی بین مردم شیروان و پنجشیر که به امضا حاضرین در جلسه رسیده باشد قرائت شود .

عکس های شخصیت های مهم این جلسه از دو کشور در کنار هم تهیه شود و انعکاس جهانی داده شود .


روز دوستی پنجشیر و شیروان , شیروان , پنج شیر , پنجشیر , حکیم ارد بزرگ , احمد شاه مسعود , دکتر عبدالرضا عزیزی , دکتر عزیزی نماینده شیروان , ایران و افغانستان , دوستی مردم شیروان و پنجشیر


چند نکته در این باره :

اگر مراسم در یک دفتر اداری بر فرض فرمانداری برگزار شود از همه بهتر است ، افرادی هم که دعوت می شوند برای حضور در جلسه هم باید از مدیران و اشخاصی باشند که پرستیژ و کلاس شرکت در آن را داشته باشند و همراه دکتر باشند چون تصاویر این مراسم در سرتاسر دنیا و بخصوص از طریق اینترنت دست به دست خواهد شد . تنها هزینه های که برای این مراسم انجام می شود ، هزینه رفت و برگشت 3 تا 4 مسافر از تهران به شیروان و چند بنر زیبا و دو زبانه فارسی و انگلیسی و یک پذیرایی ساده است . چون سخنرانان محدود هستند هم مراسم زود تمام می شود و هم زیبا و شیک برگزار می شود . الان به عکس های تریبون همایش گلیل نگاه می کردم. خواهشا برای پشت تریبون محل سخنرانی بنری زیبا و به دو زبان فارسی و انگلیسی گذاشته شود که وقتی سخنران پشت تریبون می ایستد متن روی بنر دیده شود ! و بنر هم صاف و زیبا نصب شود باید بر روی عکس ها خیلی خیلی دقت کرد که آبروی شیروان و مردم ما است و در افغانستان ، بدخشان و پنجشیر چشمهای بسیاری به سوی این مراسم است .

در همین ارتباط باز هم بخوانید :

درباره نحوه برگزاری "روز دوستی شیروان و پنجشیر"

روز دوستی پنجشیر و شیروان (18 شهریور هر سال)


نظرات عمومی در مورد مطالب بالا :
سمانه زمانیان می نویسد :

این خیلی عالیه به خصوص به این خاطر که شیروان رو به دنیا معرفی می کنه و دیگه بجنورد در زیر سایه ی خبری قرار میگیره که هر سال در تمام رسانه های ایران تکرار می شه به نظر من هر چیزی که باعث بشه یک شیروانی در مقابل بجنوردی های مغرور سرشو بالا بگیره عالیه و من صددرصد تائیدش می کنم .دیدی چقدر ناراحت بودن که همایش فرهیختگان در شیروان برگزار شده بود و می گفتن این مراسم باید در بجنورد باشه؟ با شناختی که از دکتر عزیزی داریم مطمئنا ایشون هم ازین پیشنهاد استقبال می کنه شیران شیروان خواهش می کنم در مورد مراسم 6 دی ماه روز شهادت بی نظیر بوتو ، هم که روز بزرگداشت حکیم ارد بزرگ و علامه اقبال لاهوری هست مطلبی بنویسید .فرزند ایران می نویسد :

پیشنهاد خردمندانه ای هستش، از شما هم بسیار سپاسگزارم که در این بازه زمانی که درمورد شیروان درست و بجا اطلاع رسانی نمیشه یک تنه این مسئولیت رو بدوش میکشید.
باورم نمیشه داریم به جایگاه اصلی شیروان نزدیک میشیم. البته تازه اول راهه اما تا چند سال پیش حتی تصور چنین اتفاقاتی هم به ذهن هیچکدوممون خطور نمیکرد.
به امید ادامه مسیر...جلیل می نویسد :

بسیار جالبه ...
همه این صحبتها خوبه اما بایستی دید که آیا عملی میشه !!!!
در تاریخ نماینده های شیروان که آمده اند و رفتند ... کار ماندنی برای شیروان انجام ندادند .
اما امیدوارم با تعاریفی که از آقای دکتر عزیزی و همکارانشون شنیدیم این فکر ها عملی و نام و کارشان در تاریخ شیروان ماندنی شوند.بجنوردی می نویسد :

سطح کلاس شیروان هنوز در سطح بین المللی شدن نیست
آقای گلیانی با عرض معذرت اما این پیشنهاد رو باید در سال 1494 یعنی صد سال دیگه مطرح کنید .

به خانم زمانیان هم میگم شما که خودتون معترف هستین یه خبرنگار درست و حسابی ندارین خواهشن دیگه حرف های بین المللی نزنین اول برین برای شیروان یک خبرنگار پیدا بکنین بعد از اطلاع رسانی جهانی حرف بزنیدمحمد می نویسد :

کینه ورزی چیز خوبی نیستش، هر مردمی مسئولیت سرنوشت خودشونو برعهده دارند.
این که مردم شیروان چه اهداف و اعتقادی دارند رو باید دیگر شهرها بپذیرند و بهش احترام بکذارند، اینگونه نظرات بچگانه فقط به حس حسادت شما اضافه میکنه آقا یا خانوم بجنوردی و باعث میشه شما نتونید روی توسعه و پیشرفت شهر خودتون بیندیشید و همچون چند سال گذشته فقط به فکر این باشید که تو منطقه (که واقعا شهرهای شمال خراسان جزو عقب افتاده ترین مناطق ایران هستند) جلوتر از بقیه باشید.
توسعه و پیشرفت از فکر ما شروع میشه. آقاجون بجا این کارا بفکر اتحاد باشید. جرو سه استان آخر کشور هستیم. باید تمام مناطق استان به کشور معرفی بشه نه فقط یک نقطه از اون.
نمیدونم شما مرکز نشینا کی میخاین اینو بفهمین؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!
یادتون باشه دنیا بالا پایین داره، گاهی زین به پشت و گاهی پشت به زینی!!!یکی از اهالی رسانه می نویسد :

از آنجایی که به انتخابات نزدیک می شویم عده ایی نمیخواهند جریان پیشرویی که با ظهور دکتر عزیزی در کسوت نمایندگی مجلس شورای اسلامی ایجاد شده ادامه پیدا کند برای همین از ماههای اولیه سال جدید کوشش می کنند در چند بُعد بر علیه ایشان به شکلی سازمان یافته قرار بگیرند .
اول اینکه از بعد رسانه ایی فعالیت هایی که دکتر در آن تاثیر گذار بوده است را کم فروغ و بی پژواک و خاموش نگهدارند همانند اتفاقی که در مورد همایش فرهیختگان شیروان رخ داد . دوم آنکه اگر بتوانند با برهم زدن نظم این گونه برنامه ها و آشفته جلوه دادن آنها ، مانع از ادامه این گونه گردهمای با ارزشی بشوند .
اگر حرکت رو به جلوی دکتر عزیزی در شیروان متوقف شود و رسانه ها فعالیتشان را درست انجام ندهد زمینه خود به خود برای شایعات و کارهای تخریبی بر علیه دکتر عزیزی آغاز می شود و در نهایت با رو کردن تعدادی نماینده بخصوص در جبهه خود دکتر عزیزی برای شکستن آرا ایشان ، فضا را برای روی کار آمدن کاندیدای مد نظرشان فراهم می آورند .
نباید افکار عمومی را به دست شایعه سازان سپرد .
نباید کار این قبیل جریانات را سطحی گرفت چرا که این گونه رفتارهای موریانه ایی بزرگترین دولت ها را هم به زانو درآورده است .
حضور پر رنگ اجتماعی دکتر عزیزی و برگزاری نشست های بزرگ بخصوص در داخل شهر و دعوت عمومی از مردم خود به خود فضا را از تیم های شایعه ساز و سپس تخریب گر خواهد گرفت .
سایت دکتر عزیزی برای اینکه اطلاعات درجه اول از دکتر منتشر می کند بسیار خوب است اما آن سایت خبری نیست مردم اخبارشان را از سایت های بیطرف و دوست داشتنی خود می گیرند و فعالیت سایت شیران شیروان در این رابطه مهم است .
خوشتر آن باشد که سر دلبران
گفته آید در زبان دیگران
به عنوان یکی از اهالی رسانه در مورد 18 شهریور هر سال به عنوان "روز دوستی پنجشیر و شیروان" و همچنین روز "بزرگداشت حکیم ارد بزرگ و علامه اقبال لاهوری" در 6 دیماه هر سال کاملا با دیگر فعالان اجتماعی شیروان موافقم . این مراسمات چون جنبه بین المللی دارند احساس هویت جهانی به شیروانی ها خواهد داد و آنها خواهند گفت دکتر عزیزی از شیروان خاموش ، مشعلی جهانی برپا نمود . البته در کنار این موضوع اطلاع رسانی در مورد تلاش های اقتصادی و عمرانی دکتر عزیزی باید بی وقفه دنبال شود .بجنوردی می نویسد :

بابا بیخیال
این قبری که روش دارید زار میزنید مرده توش نیست
شما زیر همون همایش فرهیختگانتون موندید بعد ادعای جهانی بودن و بابا بیخیالسوگند طلوعی می نویسد :

خیلی جالبه که بین شیروان و پنجشیر اینقدر شباهت وجود داره من دوست دارم یه روزی برم پنجشیر رو حتما از نزدیک ببینم .
بجنوردی اینقدر به شهر ما توهین نکن . ببین مگه ما میایم بگیم بجنورد اینجور بجنورد اونجور ؟ شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه مگه خوابشو ببینید که حکیم ارد بزرگ هم بیاد به شهر شما . فقط شهر ما میان . شیروان ما خیلیم جهانیه همایش فرهیختگان هم خیلی پرطرفدار و بزرگه . کاشکی منم اونجا بودم با حکیم کلی عکس میگرفتم کلی امضا هم میگرفتم برای دوستامم می گرفتم . حیف شد که دیر رسیدیم وگرنه منم با مامان بابام میومدم.سهیل رحمانی می نویسد :

با آقای شعبانی کاملا موافقم چون اینطوری افراد روی حساب و کتاب دعوت می شن و کسی هم نمی تونه مثل همایش فرهیختگان رفتار کنه 50 نفر از کسانی که واقعا از دکتر توی این چند سال حمایت کردن در یک سالن شیک با تریبون و لب تاب و بنری شیک ، آدمایی آراسته و مناسب یک کار جهانی باشن .
مجری مراسم خودش هم باید پرستیژ و کلاس خاص این مراسم رو داشته باشه . فکرش رو بکنین وقتی فیلم این مراسم هم در اینترنت گذاشته بشه چقدر سطح نگاه دیگران به شهر ما فرق میکنه
یکی از تصاویر جالب دومین همایش فرهیختگان شیروان عکس حکیم عزیزمان بود که پشت سرشان شیرکوه بود که نقش شیرکوه به وضوح دیده می شد میشه میهمانان این مراسم رو همانجا برد و یک عکس یادگاری با میهمانان در اونجا گرفت تا خود شیرکوه هم برند بشه .
راستی خانم ماهک اگه فیلم همایش فرهیختگان رو دارین بزارین روی سایت . چون بیشتر دوستان غایب جلسه میدونم که خیلی دوست دارن اونو ببینن
درسته مشکلاتی پیش اومد اما به هرحال بزرگترین همایش تاریخ شهرمون بود .بجنوردی می نویسد :

آرزو بر شیروانی ها عیب نیست !
عمو آرومتر
از کی تا به حال شیروان استان شده و ما خبر نداشتیم ؟
که خودش برای خودش تصمیم میگیرهمحمدرضا می نویسد :

برای بجنوردی
آفرین چه انرژی داری
گهی پشت به زین و ، گهی زین به پشت ...
بلاخره ورق برمیگرده و نوبت شیروان و شیروانی ها میرسه ....محمدی می نویسد :

ماهک خانم
فرصت سوزی نکنید این برنامه ها را می شود به شکلی مناسب به انجام رساند چرا پاسخ ایمیل های خصوصی مرا نمی دهید ما می توانیم شهر شیروان را متحول کنیم . همین مراسم 18 شهریور از حالا باید بر رویش کار شود جایش مشخص شود برنامه سفر حکیم ارد بزرگ و سفیر افغانستان مشخص شود شما برای کی می خواهید این کارها را انجام دهید ؟ بی برنامه بودن را با چشمان خود همین 20 روز پیش ندیدید ؟ باید برنامه ریزی بلند مدت و ایده آل داشت این حرف من و دلسوزان واقعی شیروان است .منوچهر نبی زاده می نویسد :

درودبر دوستان عزیز فعال فضای مجازی
عزیزان ضمن تقدیر و تشکر از همه شما که دغدغه سربلندی شهر و کشورعزیزمان را دارید ابتدا لازم می دانم گرامی بداریم یاد و خاطره همه شهدا بخصوص شهدای عزیز و قهرمان غواص را که امروز مراسم تشیع این قهرمانان مظلوم را در تهران داریم .
می خواستم خواهش کنم ضمن حرکت منطقی به سمت توسعه از عزیزان درخواست نمایم در این حرکت حرمت ها را رعایت کنیم و بدون اطلاع کافی قضاوت های عجولانه نکنیم بینید دوستان بطور مثال درمورد شورای شهر و شهرداری عزیزان این دوستان در هر دوهمایش فرهیختگان بیشترین کمک را به انجمن داشته اند یا در مورد خبرنگاران درست است که ما هم گله مندیم ولی خبرنگاران ما در شیروان که در شورای دبیران روزنامه هاشون حضور ندارند و تصمیم گیرنده نهایی نیستند که همه اخباری که می فرستند چاپ گردد لذا من خواهشی که دارم ضمن صبر و حوصله ،تفکر و تحقل بیشتر نسبت به قضاوت در مورد دیگران دقت نمایم و این سایت که به محلی برای اظهار نظر علاقمندان به شیروان وتوسعه تبدیل شده را وارد حاشیه های حاشیه سازان نکنیم
لازم میدانم در مورد پیشنهاد روز دوستی شیروان و پنجشیر هم خدمت شما عرض کنم که این از اختیارات شهرستان و استان خارج بوده و روال قانونی ان اینگونه است که باید توسط مسولین شهرستان بررسی در صورت تمایل و امکان با وزارت خارجه مکاتبه گردد که آنها بررسی نمایند حتی مستقیم هم نمی توان با سفارتخانه مکاتبه گردد لذا مجدد از همه شما علاقمندان تقاضا می نمایم مطالب مد نظر را ابتدا خود دوستان فضای مجازی نقد و بررسی کارشناسانه و دور از احساس و هیجان داشته باشند حتی به نظرسنجی بگذارند بعد این پیشنهاد های کار شده که قابلیت اجرایی دارند را به مسولین پیشنهاد نمایند که انها هم اظهار نظر کنند اینگونه این فضا می تواند بعنوان یک بازوی فکری مسولین شهری و استانی و حتی یک الگویی کشوری را ارایه نمایدشیما نیازی می نویسد :

ماهک جان خسته نباشی
می دونم که طراحی چنین پوستر زیبایی چقدر از وقتت رو گرفته و چقدر براش زحمت کشیدی . نامه آقای غیور خودش یک بزرگداشت واقعی از این دو مرد بزرگ خراسانی است .
ابتدای هر عمل و رفتار اجتماعی ، اطلاع رسانی هست پس از آن اشتیاق عمومی و میل عامه بوجود می آید و در نهایت کاری عملی انجام می شود . شیران شیروان و سایت های دیگر در مورد دوستی دو مرد بزرگ ایران و افغانستان مطالب زیادی نوشته اند از طرفی این ارتباطات به نزدیکی قلب های مردم دو کشور انجامید چنانچه در نامه غیور از افغانستان و همشهریان خودمان می بینید اینجا یا مدیران از این فرصت در جهت اهداف شهری و ملی بهره می گیرند و یا نه ، تن به فرصت سوزی و روزمره گی نابودی اشتیاق عمومی می دهند .
این یک فرصت است می توان از آن بهره گرفت و شیروان را سوار بر موج جهانی شدن گذاشت و یا نه ، همه چیز را به گردن این و آن انداخت و بی خیال آن شد . سفیر و سفرای کشورها به شکل رسمی و غیر رسمی به بسیاری از مراسمات مختلف دعوت می شوند از دیدن یک فیلم گرفته تا دیدن از منظره زیبا ، همانطور که اگر یادتان باشد چند سال پیش سفیر سوییس آمده بود در تفریحگاهی نزدیک شیروان خودمان ، که متاسفانه برخورد بسیار بدی هم با ایشان شد !
ما در فضای مجازی از بیم ها و امیدها می گوییم بیم از اینکه فرصت به این خوبی را از دست بدهیم و به طور مثل بشنویم که : روز 18 شهریور در شهر مشهد با حضور "عبدالاحد خالق‎یار" ، سرکنسول افغانستان در مشهد و "علیرضا رشیدیان" استاندار خراسان رضوی و "سیدصولت مرتضوی" شهردار مشهد به عنوان روز دوستی پنجشیر و مشهد گرامی داشته شده ، شوکه نشویم و نگوییم ای وای بر ما ، اسطوره شهرمان را بردند حکیم اجدادش شیروانی هستند و از ما شیروانی هاست و چرا این مراسم در مشهد برگزار شده است !؟

پیشنهاد من این است که این روز به هر شکلی شده باید در رسانه ها اعلام بشه روز دوستی شیروان و پنجشیر هست ، حالا می خواهد از طریق یک سازمان مردم نهاد NGO باشد و یا می خواهد از طریق یک مجموعه نیمه دولتی مثل شهرداری باشد و یا از طریق یک مجموعه کاملا دولتی مثل فرمانداری

در هر صورت این فرصت بسیار خوبی هست که باید از آن بهره گرفت . 

حکیم ارد بزرگ ، ارد بزرگ ، ارد بزرگ ویکیپدیا ، عکس جملات ارد بزرگ , عکس سخنان ارد بزرگ ,حکیم ارد بزرگ کیست ؟ ، درباره ارد بزرگ اینترنت ، باید رایگان و برای همگان در دسترس باشد . حکیم ارد بزرگ


آنکه پیاپی سخنتان را می برد ، دلخوش به شنیدن سخن شما نیست .  حکیم ارد بزرگ


 از باورهای خویش سخن بگوییم ، باورهایی که به راستی آنها را دوست داریم . حکیم ارد بزرگ


 به جای آنکه به دنبال انسان سازی باشیم ، یاد بگیریم چگونه با دیگران رفتار کنیم . حکیم ارد بزرگ


تا اندیشه ایی پاسخگو در بین نباشد ، کجروی ادامه خواهد داشت . حکیم ارد بزرگ


سر بریده خردمندان هم ، به هزار گونه سخن می گوید . حکیم ارد بزرگ
 

حکیم ارد بزرگ ، ارد بزرگ ، ارد بزرگ ویکیپدیا ، عکس جملات ارد بزرگ , عکس سخنان ارد بزرگ ,حکیم ارد بزرگ کیست ؟ ، درباره ارد بزرگ

 

نرگس نگر ، چگونه همی عاشقی کند

بر چشمکان آن صنم خَلُّخی نژاد

گویی مگر کسی بشد ، از آب زعفران

انگشت زرد کرد و به کافور بر نهاد

کسایی

 

حکیم ارد بزرگ ، ارد بزرگ ، ارد بزرگ ویکیپدیا ، عکس جملات ارد بزرگ , عکس سخنان ارد بزرگ ,حکیم ارد بزرگ کیست ؟ ، درباره ارد بزرگ


برده سخن دل مباش ، آدمهای خوشبخت ، ندای خرد و عقل را پیش از هر نوایی می شنوند . حکیم ارد بزرگ


با واژگان و سخن خویش ، نوازشگر روح و روان دیگران باشیم ، نه شمشیری برای نابودی دل ها .  حکیم ارد بزرگ


برآزندگان در پی دگرگونی و رستاخیزند ، بالندگی و شکوفایی ، در گذر از راه های نارفته است . حکیم ارد بزرگ


از خودگذشتگی ، نخستین پایه مهرورزی است . حکیم ارد بزرگ


 دوستی بیش از اندازه ، همانند دشمنی ترسناک است . حکیم ارد بزرگ


مهربانان به یاد ما هستند ، حتی زمانی که ما خود را فراموش ساخته ایم  . حکیم ارد بزرگ


برای آنکه دوستیمان پا برجا بماند ، بهتر است همواره میانمان فاصله و بازه ای باشد . حکیم ارد بزرگ

حکیم ارد بزرگ ، ارد بزرگ ، ارد بزرگ ویکیپدیا ، عکس جملات ارد بزرگ , عکس سخنان ارد بزرگ ,حکیم ارد بزرگ کیست ؟ ، درباره ارد بزرگ

برآزنده از خود نمی گوید ، او زندگی آفرین است . حکیم ارد بزرگ


سخن پرخاشگران و بی ادبان ، در فضای مجازی ، پژواکی ندارد . حکیم ارد بزرگ


آدمهای کوچک ، رازهایشان هم کوچک است .  حکیم ارد بزرگ 


پند و اندرز بسیار ، همچون دشنام آزار دهنده است .  حکیم ارد بزرگ


آرامش اگر همیشگی باشد ، سستی و پلشتی در پی دارد .  حکیم ارد بزرگ


سخن بزرگان ، اندیشه ما را ، پولادین می سازد . حکیم ارد بزرگ
 

حکیم ارد بزرگ ، ارد بزرگ ، ارد بزرگ ویکیپدیا ، عکس جملات ارد بزرگ , عکس سخنان ارد بزرگ ,حکیم ارد بزرگ کیست ؟ ، درباره ارد بزرگ

نوع مطلب :
برچسب ها : جملات حکیم اردبزرگ، جملات قصار اردبزرگ، سخنان قصار حکیم ارد بزرگ، سخنان قصار حکیم اردبزرگ، سخنان بزرگان، حکمت، حکیم،
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 26 خرداد 1394
برای سایت بزرگترین فیلسوف جهان
سرویس وبلاگدهی اصل بلاگ با امکانات فوق العاده در خدمت شماستc
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی